Játszva sportolunk
Az ITF 2007-ben indította útjára a Play & Stay mozgalmat, amely a tenisz élvezetes és egészséges mivoltát hangsúlyozza, hogy a gyerekek megszeressék a sportágat és éveken át a pályán is maradjanak. Az OPEN Teniszvölgyben ezt a játékos módszertant alkalmazzuk a gyerekek fejlődéséért.
Az iskolatenisz program az általános iskola osztályai számára kínál lehetőséget, hogy a gyerekek megismerkedjenek a sportolással és a tenisz világával. A kezdő gyerekek játékos mozgásfejlesztő edzéseken vesznek részt, szórakozva sajátítanak el olyan képességeket, melyek később alkalmassá teszik őket más sportok vagy akár a tenisz magasabb szintű elsajátítására.
A teniszspecifikus mozgások is részét képezik az edzéseknek, de elsősorban koordináció- és ügyességfejlesztés zajlik. A fő célunk, hogy a gyerekek megszeressék a sport világát, értékeket közvetítsünk feléjük, miközben játszva sajátítsanak el nélkülözhetetlen mozgásmintákat.
Mit ad a tenisz?
Bár a tenisz egyéni sport, a gyerekek közös célért küzdenek nap mint nap, így erősítik a csapatszellemet. Az edző-játékos viszonyban a fejlődés alapja a fegyelem és a tudás iránti nyitottság elsajátítása. A teniszt tanulók kockázatvállalási hajlandósága folyamatosan fejlődik azáltal, hogy az edzéseken a teljesítőképességük határait feszegetik, megtapasztalják, hogy többre képesek annál, mint amennyit gondoltak magukról. A rendszeres megmérettetés segít kezelni a sikereket és a kudarcokat is. A gyerekek már az edzéseken is összemérik tudásukat, így folyamatosan megtapasztalhatják fejlődésük eredményét. Az edzések rendszeressége a fejlődő sportolót kötelességtudatra és fegyelemre tanítja. A Fair Play hozzáállást az élete minden területén alkalmazni fogja.
ISKOLATENISZ - tenisz a testnevelés órán
Az Open Teniszvölgy Tenisz SE mogyoródi iskolatenisz programja az általános iskola alsó tagozatos osztályai számára kínál lehetőséget, hogy a gyerekek megismerkedjenek a tenisz világával. A gyermekek játékos mozgásfejlesztő testnevelés órákon vesznek részt, szórakozva sajátítanak el olyan képességeket és készségeket, melyek később alkalmassá teszik őket más sportok vagy akár a tenisz magasabb szintű elsajátítására.
Az iskolatenisz kialakulása, előzmények 1995-ben a Nemzetközi Tenisz szövetség (ITF) egy új, népszerűsítő programot indított el a nyugat-európai országokban azzal a céllal, hogy az akkor egyre népszerűbb extrém sportok iránti érdeklődés ne fordítsa el a sportolni vágyókat a klasszikus sportágak – mint például a tenisz – felől. Magyarország – a Magyar Tenisz Szövetségen keresztül – 2000-ben csatlakozott a kezdeményezéshez.
A mogyoródi iskolatenisz program Mogyoródon az OPENvölgy Tenisz SE, a Szt. László Általános Iskola, a Dunakeszi Tankerületi Központ és a Magyar Tenisz Szövetség együttműködésével a 2020/21. tanévben indult útjára az iskolatenisz program. A Szt. László Általános Iskola alsós évfolyamainak közel 200 tanulója testnevelés órákon, iskolatenisz-pedagógusok vezetésével, tanítói-tanári felügyelet mellett, térítési díj fizetése nélkül ismerkedhet meg a teniszjáték alapjaival.
Céljaink A program célja a teniszjáték népszerűsítése a kisiskolás korú gyermekek, szüleik, nagyszüleik és a pedagógusok körében. Célunk, hogy a gyermekek iskolai körülmények között, teniszjáték specifikus testnevelés órákon vehessenek részt, életkori és fejlődési jellemzőikhez igazodó, élményszerű, pozitív tapasztalatokat szerezzenek a teniszjáték kapcsán. A teniszspecifikus mozgások is részét képezik a testnevelés óráknak, de elsősorban koordináció- és ügyességfejlesztés zajlik. Fő célunk, hogy a gyermekek megszeressék a sport világát, értékeket közvetítsünk feléjük, közben játszva sajátítsanak el nélkülözhetetlen mozgásmintákat.
Előnyök A teniszjáték remekül fejleszti a mozgáskoordinációt, a labdaérzéket, az állóképességet, a ritmusérzéket és a finommotoros koordinációt is. A kéz finommozgásának koordinációja teszi lehetővé az írás elsajátítását és használatát. Az írásmozgás-koordináció a finommozgás sajátos változata, amely a kicsiny vonalak, vonalkombinációk pontos észlelésével, a szem és a kéz koordinációjával az írást szabályozza. A teniszjáték - az ütő és labdakezelés - hatékonyan fejleszti a kéz finommozgásainak koordinációját, az írásmozgás koordinációt, a szem-kéz koordinációt, hozzájárulva ezzel a sikeres iskolakezdéshez és a könnyebb írástanuláshoz. A teniszjáték a fizikai képességek csiszolásán túl lelkileg is edzi a gyermekeket. Megtanít az együttműködésre, fejleszti a szociális készségeket, közösségteremtő ereje is van.
Bónusz A teniszjáték az egyik legjobb lehetőség, ha együtt szeretne mozogni és kikapcsolódni a család, vagy a barátok. A tenisz azon túl, hogy szórakoztató és játékos sportág, egyben nyüzsgő közösségi élet központja is lehet.